Prostredníctvom Expedičného fondu podporujeme slovenské expedície, ktoré prinášajú nové poznatky z dobrodružných expedícií. Cieľom je podporiť expedície, ktoré nám prinesú nové poznatky z miest, kde veľa ľudí a Slovákov doposiaľ nebolo. Svoju expedíciu môže prihlásiť každý. Výsledky a zážitky z ciest podporené expedície publikujú na našej stránke a prezentujú verejnosti na festivaloch.


Podporili sme

Od roku 2015 sme podporili 17 expedícií sumou 3308 €. Medzi podporené expedície patria:

 • Ivka Smolková – Continental Divide Trail (2023, článok, online prezentácia, 220 €)
 • Zuzana Belková – Od Severného mysu po Mys dobrej nádeje autom (2023, článok, 220 €)
 • Anna Chobotová – Išli vajcia na vandrovku. Cyklovandrovačku. 10000 kilometrov po Latinskej Amerike 🙂 (2021, článok, 3 online prezentácie, podpora 270 €)
 • Števka a Ján Smolkovci–Ako si stopnúť plachetnicu: Laický sprievodca východným Karibikom pre suchozemské krysy (2021, článok, online prezentácia, 270 €)
 • Vladimír Rekšák a Barbora Rekšáková – Stredná Ázia 2019 (2019, článok, online prezentácia, 230 €)
 • Miro Peťo a Robo Vrlák – Extrémny skialpinizmus v Peru (2018, článok, 300 €)
 • Peter Perešíni – Bike it yourself – Canada & US Great Divide (2018, článok, rozhovor, online prezentácia, 300 €)
 • Iva Šikulová – Island 2017 – kayak and ski riders (2017, článok, podpora 122 €)
 • Peter Perešíni – Bike-it-yourself (2017, článok, podpora 100 €)
 • Denis Šmida – Na Babette za polárny kruh (2017, článok, podpora 100 €)
 • Martin Navrátil – Splav rieky Kongo (2016, článok, podpora 300 €)
 • Adriana Hižňanová a Mišo Pačuta – WonDare on the road / WonDare na cestách (2016, rozhovor, online prezentácia, podpora 144,39 €)
 • Hacka & Remčo – Bronco namiesto hotela – Sibír 2016 (2016, článok, článok na Red Bulle, 100 €)
 • LadaSvetom – Expedicia LA DAkar 2015 (2015, článok, podpora 200 €)
 • Na bicygľu Islandom (2015, článok, podpora 175 €)
 • Denis Šmida – Na Babette po svete (2015, článok, rozhovor, Lada svetom spovedala Denisa, 144 €)
 • Erika Kopálová – Expedícia Muztagh Ata – 7545 m (2015, článok, 113 €)

Od roku 2015

17

podporených expedícií

3300+ €

celková podpora


Prihlás svoju expedíciu

Svoju expedíciu v roku 2024 môžete prihlásiť do konca júna 2024.

Výzva pre rok najbližšie roky: Postupne budeme zverejňovať zoznam lokalít alebo aktivít, ktoré, pokiaľ prihlásite, expedíciu úspešne zvládnete, zdokumentujete a odprezentujete, získate automaticky podporu Expedičného fondu, vo výške minimálne 200 €, pričom maximálna výška pre tieto „mimoriadne“ expedície je polovica ročného rozpočtu Expedičného fondu. Ak by sa prihlásilo viac ľudí, rozhodneme podľa finančných zdrojov a tiež výstupov, aké prinesiete. Medzi „mimoriadne“ expedície zaraďujeme: pešie turistické expedície, ktoré prejdú aspoň 80% z niektorej viac ako 1500 kilometrov dlhej túry na svete (alebo pozrite sem), na ktorej ešte žiadny Slovák nebol (pozri túry, ktoré Slováci už prešli). Samozrejme, treba vyplniť prihlášku. Sme zvedaví, či sa niekto chystá na PNT alebo Hayduke Trail v USA, Great Himalayan Trail alebo iné dlhé traily niekde inde.

Zvyšnými finančnými prostriedkami (alebo ak sa nikto neprihlási tak aj všetky) rozhodneme o podpore niektorej z ďalších prihlásených expedícii. Za expedíciu považujeme niečo dobrodružné a predpokladáme, že dĺžka cesty by mala byť aspoň 2-3 týždne a nemal by to byť krátky výlet.

V novembri 2023 sme preniesli Expedičný fond na novú stránku a z predošlých ročníkov sme zverejnili iba články podporených expedícii. V novom ročníku zverejníme aj podklady od novo prihlásených expedícii. Pozrieť si môžeš aj vyhodnotenia jednotlivých ročníkov.

Prihlásené expedície na rok 2024

Svoju expedíciu môžeš prihlásiť o kúsok nižšie (viac info aj tu). Na tento rok medzi prihlásené expedície patria:

Adrián Lištvan – Octavia Afrikou
2024

Adrián Lištvan – Octavia Afrikou

Predstavujeme expedíciu prihlásenú do Expedičného fondu na rok 2024. V prvom rade pôjde o dobrodružnú cestu, keďže plánujeme trasu cez Zapadnú Saharu. Výlet plánujeme na starej octavii 1 1.9 TDi, čo si myslím, že ešte zatraktívňuje našu expedíciu. Určite by sme chceli spoznať miestnu kultúru, jedlo a ďalšie veci, ktoré prídu spontánne. Termín expedície: August…


Koľko a kedy môžem získať?

Minimálna podpora vybranej expedície je 200 €. Koľko expedícii podporíme a akou sumou, závisí od toho, koľko zdrojov budeme mať.

Hlavnou časťou príjmov Expedičného fondu sú 2% z daní, individuálne príspevky nad rámec vstupného pri kúpe vstupeniek online a dobrovoľné príspevky na podujatiach. To znamená, že aj ty môžeš pomôcť so šírením myšlienky Expedičného fondu a o možnosti darovania 2 % z daní.

Príspevky z 2 % z daní chodia väčšinou počas letných mesiacov, a tak Expedičný fond vyhodnocujeme koncom septembra.


Financovanie Expedičného fondu

Zo všetkých vyzbieraných príspevkov 75 % podporíme expedície a 25 % smeruje na administratívu fondu.

Pod administratívu patrí:

 • budovanie strategickej vízie fondu;
 • propagácia myšlienky Expedičného fondu;
 • nábor potencionálnych expedícií a ich publikovanie na webe;
 • hľadanie partnerov (finančných, materiálnych i mediálnych);
 • propagovanie prihlásených expedícií pred vycestovaním;
 • komunikovať s nimi počas expedície a posielať statusy na sociálne média o tom, ako sa podporenej expedícií darí;
 • kampaň pre 2 % z daní;
 • v koordinácií s dramaturgom festivalu dohodnutie prezentovanie podporených expedícií na festivaloch Cestou necestou;
 • zabezpečenie vyhodnotenia expedícií s možnosťou verejného hlasovania (v budúcnosti).

Vyššie uvedené sú iba myšlienky, ktoré máme. Expedičný fond sa dá posunúť aj o niekoľko levelov vyššie. Na to však potrebujeme aj ľudské zdroje, ktoré sú v prípade dobrovoľníkov časovo veľmi limitované. Aktuálne 25 % tvorí veľmi nízku čiastku. Časom, keď odmena bude postačovať budúcemu koordinátorovi fondu a príspevkov bude viac, radi znížime % určené na administratívu a väčšia časť ostane pre expedície. Našim cieľom je mať trvalo-udržateľný expedičný fond. Ak máš záujem o vedenie Expedičného fondu, napíš na miso@cestounecestou.sk.

Aktuálny stav finančných zdrojov je dostupný na transparentnom účte Expedičného fondu.


Ako prispieť do Expedičného fondu

Vyber si z viacerých možností a umožni dobrodruhom si splniť svoje sny!

2% z daní

50% príspevkov z 2% z daní ide do Expedičného fondu. Druhá polovica je určená na rozvoj festivalu.

Individuálny darca

Buď darom nad rámec vstupného priamo na našich podujatiach, alebo na náš transparentný účet zriadený pre Expedičný fond.

Firemní a materiálni partneri

Ste firma a radi by ste nás podporili či už finančne alebo materiálne? Dajte nám o sebe vedieť a určite sa dohodneme.

Affiliate

Okrem priamej podpory sme rozbehli niekoľko affiliate spoluprác, pri ktorých, ak sa na danú službu dostane z našej stránky, získame províziu za váš nákup. Celá provízia pôjde priamo na transparentný účet Expedičného fondu. Takto môžete nakúpiť u viac ako 400 obchodov (vrátane zľavových portálov, alibaby, pri kúpe leteniek alebo ubytovania), ktoré podporujú neziskové organizácie cez Podporte.sk/Givenio.com alebo Dobromat (do prehliadača si môžeš nainštalovať aj plugin, vďaka ktorému budeš vždy vedieť, že si na stránke, kde nás môžeš podporiť a teba to nič nestojí).


Dlhodobá vízia Expedičného fondu

„Mojím osobným dlhodobým cieľom je podporovať svetovo jedinečné expedície, ktoré ukážu svetu niečo nové. Nepoznaného je v dnešnej dobe veľmi málo a treba veľmi hľadať. Cieľom je otvoriť ľuďom oči a ukázať, aký je náš svet krásny, aby sme si ho čo najviac vážili. Chceme byť silným partnerom pre expedície ako napr. zmapovanie najvyššej hory Mjanmarskapreskúmanie nepoznaných oblastí na Aljaške, pre jedinečné prechody, ako robí Valušiak, výstupy ako Sabovčík, expedície ako Barabáš alebo aktivity ako Erik Baláž. Alebo to môže byť i jednoduchý prechod skrz Nórsko zo severu na juh. Bolo by krásne podporiť alebo zorganizovať podobnú expedíciu, ktorej výsledky by boli po návrate prezentované po celom Slovensku a v médiách i v zahraničí. Taká je dlhodobá vízia. A presne na to potrebujeme človeka, ktorý sa s chuťou pustí do naplnenia tohto sna,“ Michal Knitl, predseda OZ Cestou necestou